
To jest niemożliwy do „rozłożenia na części koloru” obrazek RGB. Nawet jakby w Wordzie istniała możliwość umieszczania obrazka CMYK, bo nie będzie pytania o tryb, to zapewne i tak zostanie on potraktowany jako RGB. A co oznaczają te moje tajemnicze wywody, dowiesz się, czytając ten wpis.
Chcesz zrobić w Wordzie projekt do druku z grafiką CMYK? Nie uda ci się, bo Word obsługuje tylko tryb RGB. Przeczytaj, jakie wymyślono pokręcone wyjście…
Dodam też, że wyjaśnienie poniżej stanowi oczywisty dowód dla „wierzących w Worda”, że na pewno nie uda im się przygotować do druku projektu z grafiką CMYK.
Uważam natomiast, że projekt typu książka bez kolorowych ilustracji można spokojnie przygotować w Wordzie, chociaż trzeba znać jeden szczegół, który znalazłam na stronie drukarni z Warszawy JKBprint, a ja o nim w moich wskazówkach nie wspominam.
No i nie interesuję się i nic nie wiem na temat kerningu i świateł w Wordzie, bo służy mi on tylko jako maszyna do pisania, by przygotować dłuższy tekst do obróbki w oprogramowaniu do grafiki i składu publikacji. Od paru lat jest to pakiet Adobe Creative Suite X6, ale czas chyba „przesiąść się” na abonamentowy pakiet CC.
Bardzo dobrze i krótko wszystko objaśnione.
Skopiuję tylko dwa punkty.
Jeden, o osadzaniu czcionek. Nigdy bym nawet nie pomyślała, bo robi to za mnie InDesign :)
I drugi, który moim zdaniem dyskwalifikuje pomysł przygotowania publikacji z fotografiami, czyli w trybie koloru CMYK, w Wordzie.
OSADZENIE CZCIONEK
Najczęstszym błędem przy zapisywaniu plików jest brak osadzenia czcionek w dokumencie. Nieosadzone czcionki mogą spowodować niepoprawne odczytanie czcionki przez komputer i ich niewydrukowanie lub zamianę na inne czcionki, które według komputera są najbardziej zbliżone.Microsoft Word domyślnie ma wyłączoną funkcję osadzania czcionek.
Aby ją włączyć, należy przed zapisaniem:
Zaznaczyć opcję:
Opcje programu WORD -> Zapisywanie -> Osadź czcionki w pliku
Odznaczyć opcję:
Opcje programu WORD -> Zapisywanie -> Nie osadzaj zwykłych czcionek systemowych
KOLORY
Program Microsoft Word domyślnie zapisuje wszystkie kolory w palecie kolorystycznej RGB. Oznacza to, że należy spodziewać się tego, że kolory w wydruku będą odbiegały mniej lub bardziej od tego czego oczekujemy. Wynika to z faktu, że druk odbywa się z innej przestrzeni kolorystycznej, czyli CMYK.
Dlatego też, jeśli zależy nam na pełnym odwzorowaniu kolorystycznym np. logotypów lub kolorów firmowych, strony z tymi elementami należy dostarczyć przygotowane z dedykowanych programów graficznych.
Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, a zależy nam na tym, aby dany kolor odpowiadał danemu kolorowi w CMYK, warto sprawdzić (np. w Internecie) jakie wartości koloru RGB są najbardziej mu zbliżone.
Ja sobie nie bardzo wyobrażam to incydentalne dopasowanie nawet dla mojej wizytówki złożonej z prostych elementów graficznych. A dla wizytówek z elementami bitmapy jest to na pewno niemożliwe.

Mój ekslibris :)
Pozdrawiam serdecznie, Grażyna
Leave a comment