Jako ekspert rozwijający swoją działalność w Internecie
lub w tzw. realu powinieneś dbać o swój wizerunek i wyróżniać się na tle innych.
Bardzo dobrze temu celowi służy przygotowanie i wydanie publikacji.
Nawet jeśli książka nie stanie się bestsellerem, będzie
stanowić świetną wizytówkę dla ciebie. Dzięki zaś e-bookom i samodzielnemu przygotowaniu publikacji poniesiesz mniejsze koszty
Czym są e-booki?
Ebooki są produktem wirtualnym. To oznacza, że nie otrzymujesz do ręki wydrukowanej książki, a jedynie plik komputerowy z treścią książki. Dla miłośników tradycyjnych książek jest to podstawowa wada. Dla wielu jednak to jedna z największych zalet charakteryzujących ebooki.
Pomyśl przez chwilę, ile potrzeba papieru, skomplikowanych maszyn drukarskich, wielu złożonych operacji do produkcji tradycyjnych książek… Ma to oczywiście olbrzymi wpływ na cenę ostatecznej książki, a także niewątpliwie na ekologię.
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że ebooki mają zdecydowanie niższe koszty produkcji. Nie musisz płacić za papier, za druk,
a środowisko naturalne nie odczuwa negatywnie produkcji ebooków na własnej skórze. Kupując ebooki, płacisz tylko i wyłącznie za wiedzę, która się w nich znajduje.
A w końcu przecież ciebie interesuje przekazanie wiedzy, dzięki której możesz pomóc komuś zmienić coś w swoim życiu, odnieść sukces, nauczyć się czegoś nowego… E-booki umożliwiają Ci przekazanie tej wiedzy minimalnym kosztem, o ile sam przygotujesz publikację.
Jeszcze w latach 90. nie były dostępne książki elektroniczne. Moje lata nauki szkolnej (podstawówka i liceum) przypadają na czas książek drukowanych, dostępnych też głównie w bibliotekach. Takie to były czasy, że w księgarniach książki były trudne do zdobycia, głównie lektury szkolne.
Wypożyczałam po 3 książki tygodniowo z trzech różnych bibliotek (szkolnej i dwóch miejskich). Czytałam dużo “od zawsze”. W wieku sześciu lat – przy o rok starszym bracie – zainteresowało mnie, co też robi się w pierwszej klasie, no to nauczyłam się czytać i wszystkie podręczniki i lektury przeczytałam. W pierwszej klasie się nudziłam, to zainteresowałam się, co się robi w drugiej itd. Gdzieś od czwartej klasy należałam już do dwóch bibliotek i już tak nie grzebałam się w książkach szkolnych “o rok wyżej”…
Gdy przyszły czasy ODNOWY w latach 80. i wydawcy zaczęli się prześcigać w publikowanych tytułach, nastał dla mnie RAJ. Mogłam wreszcie książki nabywać na własność i swobodnie w każdej chwili do nich wielokrotnie zaglądać. Stworzyłam też wtedy bibliotekę książek dla dzieci i młodzieży dla… swoich przyszłych dzieci :-)
Lista tych, które “powinnam” zakupić… rosła w miarę poszerzania się mojej listy ulubionych adresów witryn internetowych. Ale pojawił się problem z materialnymi nośnikami wiedzy i rozrywki. Nie starczyło mi na nie miejsca i ogromne zbiory rozdałam.
A teraz, dzięki nowej formie publikowania, jaką są właśnie e-booki, nic mnie nie ogranicza w zakresie nabywania interesujących tytułów. No chyba że finanse. BTW (ang. by the way), dziwią mnie ceny e-booków.
Zajmuję się przygotowywaniem publikacji do druku od września 1994 roku. Różnego typu. Zarówno wydawnictw z licznymi fotografiami, jak i beletrystyki. Mam więc duże doświadczenie i mogę cię poprowadzić po meandrach procesu wydawniczego. Wiele osób jest coraz częściej “za pan brat” z komputerem i radzi sobie z oprogramowaniem. Ale przygotowanie tekstu do publikacji to coś więcej niż użycie Worda jako maszyny do pisania.
Aby więc tobie pomóc, przygotowałam ten przewodnik. Zebrałam w nim wszystkie problemy DTP, z jakimi możesz się spotkać.
Oczywiście, zapraszam cię na etap korekty/redakcji do siebie :) Język polski jest trudny. Trzeba mieć wiele cierpliwości, by sprawdzać
w Poradni Językowej PWN i w blogach polonistów te zawiłości, szczególnie przecinkowe.
PRZEWODNIK DTP Word, Adobe Photoshop, InDesign
dla Autorów, czyli Jak samodzielnie wydać e-booka
Klikając w okładkę, otworzysz plik pdf Przewodnika DTP
A może wolisz czytać e-booki jako rozkładówki? Poniżej link do Przewodnika DTP w tej formie
Zapraszam Cię do lektury i do komentowania.
Pozdrawiam serdecznie, Grażyna Dobromilska