CMYK

Okazuje się, że do tej pory nie pisałam w poradach dla autorów o systemie barwnym CMYK stosowanym w drukarni. Maszyna drukarska drukuje ten “pełny kolor” publikacji 4 kolorami
z osobnej blachy: CMYK. Nie znam się na maszynach, więc nie wiem, czy odbywa się to
w jednym przejściu, czy w 4 kolejnych cyklach drukowania każdą farbą osobno. Raczej są różne maszyny.

I co to ten CMYK skopiowałam z Wikipedii:
cmyk

CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku kolorowym w poligrafii i metodach pokrewnych (atramentytonery i inne materiały barwiące w drukarkach komputerowych, kserokopiarkach itp.). Na zestaw tych kolorów mówi się również barwy procesowe lub kolory triadowe (kolorbarwa w jęz. polskim to synonimy). CMYK to jednocześnie jedna z przestrzeni barw w pracy z grafiką komputerową.

C cyjan (ang. Cyan)
M magenta (ang. Magenta)
Y żółty (ang. Yellow)
K czarny (ang. blacK)

Skrót CMY powstał jako złożenie pierwszych liter angielskich nazw kolorów. Końcowa litera K może oznaczać albo literę ostatnią słowa black (czarny) (ostatnią, ponieważ litera B jest skrótem jednego z podstawowych kolorów w analogicznym skrócie RGB)[1] bądź skrót key colour (kolor kluczowy)[2].

  • Cyjan – odcień niebieskiego, ale trochę bledszy i bardziej spłowiały, można go określić jako szarobłękitny lub sinoniebieski. Najbardziej podobne kolory to błękitszafirturkus. Nazywanie koloru cyjanowego kolorem “zielononiebieskim” jest błędem wynikającym z niezrozumienia różnic pomiędzy addytywną i subtraktywną metodą mieszania barw. W syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia zielonego i niebieskiego.
  • Magenta – w syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i niebieskiego. Najbardziej podobne kolory to purpurakarmazyn i amarant.
  • Yellow – kolor bardzo podobny do żółtego, jednak trochę bledszy od typowej nasyconej żółcieni. W syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i zielonego.
  • Black – kolor czarny, jednak o niezbyt głębokiej czerni.

Farby w ww. kolorach nie są określone jednoznacznie, toteż odcienie ich kolorów różnią się u różnych producentów, szczególnie w różnych regionach świata.

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

5 Comments on CMYK

  1. Rzeczywiście, te kolory nie są identyczne u każdego producenta, dlatego też warto wybierać produkty lepszej jakości, gdyż dzięki temu kolorystyka wydruku będzie wyglądała o wiele lepiej.

  2. Trzeba dokładnie sprawdzać co się wybiera :-) Lepiej kupić jeden produkt dobrej jakości, niż jakiś niepewny, który potem okazuje się nieodpowiedni:)

  3. Przy pisaniu o CMYK i RGB warto też napisać o tym że mają one inny gamut – czyli nie wszystkie barwy da się uzyskać w tych systemach. A konwertowanie między RGB a CMYK może powodować przekłamania kolorów.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*