Formatowanie tekstu za pomocą stylów

Zajmuję się korektą, więc mam do czynienia z wieloma tekstami różnych autorów. Rzadko zdarza się, by trafiło do mnie opracowanie, w którym autor zastosował formatowanie odmiennych fragmentów za pomocą stylów.

Formatowanie, czyli nadawanie akapitom “wyglądu” poprzez zmianę:

fontu (decyduje o kształtach poszczególnych liter i znaków)
[note](nie mów czcionki! to czasy tradycyjnego zecerstwa i odlewania czcionek!

możesz poczytać o fontach, czcionkach, kroju pisma tutaj)[/note]

– stopnia pisma (np. 9 pkt, 16 pkt, 32 pkt)

– wyrównania tekstu (do lewej, do prawej, centralnie, justowanie ostatni wiersz do lewej lub justowanie wymuszone)

– wcięcia z lewej czy prawej

– odstępów między wierszami.

Cały tekst, łącznie z tytułami rozdziałów i podrozdziałów, złożony jest zwykle domyślnym stylem normalnym.
A to oznacza, że na pewno spis treści jest generowany “na piechotę”.

Zdarza się jeszcze jeden “grzech” autorom, chociaż nie nagminnie.

Jeśli ich styl normalny nie ma wcięcia akapitu z lewej, to każdy akapit “wcinają” o określony skok spacji tabulatorem lub kilkoma spacjami.
A ja potem przy składzie wypatruję tych spacji i z każdego akapitu usuwam “na piechotę”. Nie da się na takie spacje założyć filtru wyszukiwania i zastępowania tego “niczym”.

Nawet mnie to dziwi i podejrzewam szkołę o zaniedbanie w tym zakresie, bo przecież uczniowie na kolejnych poziomach nauczania na elementach informatyki “przechodzą” przez Worda. Poziomach, czyli już chyba od pierwszej klasy szkoły podstawowej, potem klasy 4-6, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.

[note]Albo zajrzeli do WIKIPEDII, gdzie co ja czytam?!!!!!!

Tabulatory są stosowane do wcięć w akapicie. Zakres ich działania obowiązuje w całym akapicie, w którym znajduje się kursor, bądź też we wszystkich akapitach, ujętych w blok zaznaczonego tekstu.[/note]

[note]Dlatego postanowiłam pokazać w serii wpisów z instrukcjami obrazkowymi, jak korzysta się z arkuszy stylów.[/note]

Zaznaczam, że Word ma bardzo rozbudowane podpowiedzi co do stylów napisów, ja mam wszystko powyłączane, bo mi to jest niepotrzebne, gdy tworzę jakiś własny tekst, i mnie ten automat denerwuje.
I przyznam, że się na tych wszystkich rozbudowanych możliwościach nie znam. Ale przyznam też, że są mi one zupełnie zbędne : )

Tu będę pokazywać ci takie “małe minimum” od “praktyka”. To, co jest niezbędne.

Zapraszam serdecznie do komentowania.

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

PS. Opowiem potem także o autokorekcie. Kiedy np. nie uda ci się napisać Bank PEKAO SA.
A kiedy czerwony wężyk uratuje cię przed zupełnie podstawowymi błędami, które “głupio” jest popełniać. Korektor się co prawda z ciebie nie śmieje. Ty jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, on w swojej : )

12 Comments on Formatowanie tekstu za pomocą stylów

 1. Tak, to prawda, że mało kto w pełni korzysta z dobrodziejst edytora tekstowego. Niestety wielu uważa, że potrafią korzystać z programów biurowych, ale rzeczywistość narusza tę pewność. Dlatego postanowiłem prowadzić blog, który gruntownie uczy posługiwania się nim. Robię, to na przykładzie writera LibreOffice, bo nie mam płatnego Worda. Z resztą wiele funkcji jest podobnych, więc każdy wyniesie coś dla siebie

 2. Bardzo ciekawy i pomocny blog :)

  Jeśli chodzi o edycję tekstu, spotykam wiele osób, które nie potrafią napisać podstawowego teksu w Wordzie. Dziwi mnie to, bo jak piszesz, ta wiedza powinna być wyniesiona ze szkoły, a niestety nie jest. Ja nauczyłam się dobrze posługiwać Wordem sama, jak pisałam pracę dyplomową, a później magisterską. Metodą prób i błędów. Z każdym rozdziałem, byłam coraz lepsza. Wiem, że moje teksty nie są idealne, ale przynajmniej nie “porażają”. Teraz ta wiedza jest bezcenna.
  Słyszałam o wersji Worda, podobno płatnej, w której można napisać ebooka, za pomocą stylów. Takie pisanie jest bardzo proste i zajmuje mało czasu. Mam pytanie, czy jest inny równie pomocny sposób na napisanie takiego ebooka?

  Pozdrawiam

  • Witaj Elu

   Pytasz o napisanie ebooka za pomocą stylów. Nie bardzo rozumiem pytanie : )
   Może o to chodzi, że tekst pisze się np. stylem normalnym, a potem formatuje fragmenty stylem wyróżnień. W ten sposób powstaje szybko tekst, który łatwo jest czytelnikowi skanować.
   Ebook w podstawowej wersji to pdf z Worda. Są jeszcze formaty na czytniki: mobi i epub. To jest zakres, którego się muszę douczyć : )

   Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

 3. Chyba chodzi o publishera. Jest coś takiego wykorzystywane do gazetek korporacyjnych, ale szału nie ma. Widziałem taką gazetkę u mnie w firmie, ale do pełnego profesjonalizmu daleko. Prostego ebooka spokojnie można zrobić w Wordzie, czy writerze Libreoffice jeśli nie interesuje Ciebie profesjonalny skład. Wkrótce mam zamiar opublikować artykuły pomocne w tworzeniu takiego ebooka w zwykłym edytorze tekstowym. Pozdrawiam

 4. Fajna tematyka wpisu. Właściwie nie tyle wpisu, co zapowiedzi całej serii. Coś czuję że będę na Twój blog często zaglądał.

  Pozdrawiam serdecznie
  Mariusz

 5. Elu, chodzi Ci prawdopodobnie o MS publisher – program do składu komputerowego wykorzystywanego dla gazetek korporacyjnych. Nie mniej jednak zwykłego ebooka zrobisz w Wordzie lub writerze LibreOffice, bo to programy takie same oprócz interfejsu

 6. Chodzi mi o napisanie prostego e-booka na potrzeby mojej strony, a przy tym zależy mi na czasie. Chciałabym pisać nie od A do Z, ale tak jak mi jest wygodnie, w danej chwili. Raz 1-szy rozdział, a raz 8-y rozdział. Zależy mi na łatwym formatowaniu, czy jak to się tam nazywa ;) Podobno Word 2010 ma takie funkcje stylów. Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłam o co mi chodzi :) Pozdrawiam

 7. No to piszesz sobie Elu rozdział, który ci wygodniej i jak ci wygodnie.
  Oczywiście, zaczynasz pisanie w takim miejscu tekstu, by zachować chronologię rozdziałów.

  Na koniec sobie formatujesz akapity za pomocą stylów: Rozdział 1, 2 itd. stylem Nagłówek 1, podrozdziały Nagłówek 2.
  W Wordzie 2007 także masz wiele zdefiniowanych stylów i całych zestawów.
  To, co pokazałam do tej pory, generalnie służy do modyfikacji definicji stylu, czyli wyglądu akapitu.
  Czy jest to “nowy styl” nazwany przez nas, czy mieszczący się w zestawach stylów wbudowanych.

 8. Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 9. Robię wpis, w którym pokazuję style wbudowane : )

 10. Wow, z nieba mi spada seria tych artykułów.
  Dziękuję!!!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*