Jak odkryć idealną dla siebie karierę poprzez odkrycie tajemnic typu osobowości

Podstawę większości życiowych sukcesów stanowi specjalizacja w nielicznych ograniczonych dziedzinach. Ludzi sukcesu cechuje m.in. to, że wybierają wyłącznie takie posady i przyjmują tylko te zlecenia, które umożliwiają im wykazanie się pełnią posiadanych umiejętności. Odmawiają robienia rzeczy, jakich nie lubią albo na których szczególnie się nie znają. /Brian Tracy/

Odkryj siebie na nowo. I rób to, co daje ci radość /Dorie CLARK/

Dodam: A nigdy nie będziesz pracował, będziesz się bawił swoimi zadaniami.

Middle aged blond woman working at home with laptop

Odpowiednia praca podnosi wartość życia. Przynosi osobiste spełnienie, ponieważ pielęgnuje najważniejsze aspekty osobowości. Pasuje do sposobu, w jaki lubimy postępować i odzwierciedla to, kim jesteśmy. Pozwala w sposób naturalny wykorzystywać wrodzone aktywa i nie zmusza do robienia tego, czego nie robi się dobrze (przynajmniej nieczęsto!).

Każdego roku miliony ludzi zmieniają pracę. W rzeczywistości większość osób w ciągu swojego życia rozwija trzy do pięciu różnych karier zawodowych. Statystyki te jednak nie zapewniają dużej pociechy, jeśli utknęło się w jakiejś kiepskiej pracy i czuje się, że nie może się jej porzucić.
Decydują o tym względy finansowe, presja otoczenia, przyzwyczajenie. Sprawę pogarsza fakt, że większość z nas tak naprawdę nie wie, czego potrzebuje, by być zadowolonym. Wiemy, czego nie lubimy – tego nauczyliśmy się z własnego doświadczenia. Ale nie wiemy, jak wymyślić, a tym bardziej znaleźć satysfakcjonującą alternatywę.

I ja pragnę dać tobie wskazówki, jak odnaleźć w sobie pasję i to, co najlepsze.

Skąd można wiedzieć, że wykonuje się właściwy zawód?

 
Oto kilka ogólnych wskazówek. Dobrze o nich pamiętać, szukając idealnej pracy albo oceniając obecne zajęcie.

Jeśli wykonujesz właściwą pracę, powinieneś:

 • cieszyć się na myśl o pójściu do pracy
 • czuć się pobudzonym przez to, co robisz (przez większość czasu)
 • czuć, że twój wkład jest szanowany i doceniany
 • odczuwać dumę, mówiąc o swojej pracy
 • lubić i szanować ludzi, z którymi pracujesz
 • odczuwać optymizm wobec przyszłości
 • Istnieje tak wiele ścieżek do satysfakcji zawodowej, jak wielu jest ludzi zadowolonych z pracy. Nie ma jednej „idealnej pracy”, do której każdy powinien aspirować.
  Istnieje jednak idealna kariera dla ciebie.

   

  Już w szkole miałam częściowo określone cechy osobowości, talenty silnie rozwinięte i nad nimi pracowałam. Zawsze interesowało mnie też to, by poznać siebie lepiej i by w innych odkrywać ich silne strony, a jeśli ja nie potrafię tego odkryć, by wskazywać narzędzia umożliwiające takie rozpoznanie. Jednym z nich okazała się książka, o której poniżej opowiadam.

  Z książką Paula D. Tiegera & Barbary Baron-Tieger „Rób to, do czego jesteś stworzony” i klasyfikacją Myers-Briggs zetknęłam się już w 1999 roku.

  352x500

  Opis książki

  Książka wprowadza pojęcie typu osobowości
  i pozwala rozpoznać własny. Wykorzystując ćwiczenia i konkretne strategie poszukiwania pracy, wymienia zawody popularne dla danego typu osobowości. Autorzy zapewniają rozsądne porady zawodowe, naświetalają mocne strony oraz pułapki każdego typu osobowości.

  Przerobiłam ćwiczenia w niej zawarte i poznałam swój typ osobowości. ENFJ Extraversion, Intuition, Feeling, Judging (ekstrawertyczny, intuicyjny, odczuwający, osądzający) – EKSPERT STOSUNKÓW MIĘDZYLUDZKICH.

  Książka jest dostępna w sprzedaży w empiku
  i innych księgarniach.

  Poszukiwałam testu w sieci i znalazłam link na FB w grupie Doradca
  w rozwoju
  .

  Post użytkownika Doradca w rozwoju.

   

  Darmowy test osobowości MBTI (po angielsku): http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes2.asp
  I jego polskie tłumaczenie: http://discovery-nature.com/…/mbti-test-z-tlumaczeniem-1148…
  A tutaj więcej o tym, co bada test MBTI: http://pl.wikipedia.org/wiki/MBTI

  MBTI, czyli Myers-Briggs Type Indicator

  – wskaźnik psychologiczny, służący do określenia typu osobowości. Jest rozszerzoną koncepcją Carla Gustava Junga, który zaobserwował, że osoby mają określone preferencje co do kierowania swojej energii i „ładowania baterii”, sposobu zbierania informacji i podejmowania decyzji. W ten sposób określił on 8 typów osobowości.

  Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs rozwinęły pomysł Junga dotyczący hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości i dodały wymiar opisujący nastawienie do świata zewnętrznego. W ten sposób powstał uniwersalny 4 literowy kod opisujący dany typ psychologiczny, z którym co roku zapoznaje się ponad 2 miliony nowych osób.

  Kod ten powstaje poprzez wybór jednej preferencji z każdego z 4 poniższych wymiarów:

   
  * Skąd czerpiesz energię? Gdzie preferujesz kierować swoją uwagę? Wymiar E-I

  Ekstrawersja (ang. Extraversion) i Introwersja (ang. Introversion) Czy kierujesz swoją energię i uwagę na zewnątrz, czy też wolisz koncentrować się na swoim wewnętrznym świecie pomysłów i doświadczeń?

  * W jaki sposób preferujesz gromadzić informację, jakim ufasz? Wymiar S-N

  Poznanie (ang. Sensing) i Intuicja (ang. iNtuition) Czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, mówiące o tym co naprawdę jest, czy też preferujesz koncentrację na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami?

  * W jaki sposób wolisz podejmować decyzje? Wymiar T-F

  Myślenie (ang. Thinking) i Odczuwanie (ang. Feeling) Czy przy podejmowaniu decyzji kierujesz się głównie logiką i sprawiedliwością, czy też wolisz bardziej subiektywny proces biorący pod uwagę harmonię i system wartości osób zaangażowanych?

  * Jaki jest twój styl życia, pracy? Jak sobie radzisz z otaczającym cię światem? Wymiar J-P

  Osądzanie (ang. Judging) i Obserwacja (ang. Perceiving) Czy radzisz sobie z życiem w sposób zaplanowany, preferując „osąd” – to znaczy podjęcie decyzji, czy też preferujesz elastyczny styl życia związany z ciągłym otwarciem na nowe informacje?

  Zgodnie z koncepcją Myers-Briggs Type Indicator ludzi można podzielić więc na 16 typów, nie są to jednak statyczne pudełka, a raczej dynamiczne systemy rozwijających się w ciągu całego życia 4 par preferencji:

   
  ISTJ    ESTJ    ISFJ    ESFJ    ISTP    ESTP    ISFP    ESFP    INTJ    ENTJ    INTP    ENTP    INFJ    ENFJ    INFP    ENFP

  Gdy ustalisz typ osobowości, system daje ci wiele informacji o nim.
  Ja znalazłam ciekawą stronę z informacjami na temat każdego z typów pod adresem http://www.typyosobowosci.pl/16-typoacutew.html. Interpretacje płatne.

  Zapraszam do komentowania, Grażyna

  6 Comments on Jak odkryć idealną dla siebie karierę poprzez odkrycie tajemnic typu osobowości

  1. Bardzo interesujący wpis. Widać, że osoby ze złożoną osobowością mają problemy ze znalezienie pracy, w której dobrze się czują. Testy na pewno są pomocne.

  2. Staram się pomagać czytelnikom : )
   Właśnie przygotowuję nowy numer magazynu. Tam zaprezentuję jeszcze inne możliwości.

  3. Dokładnie tego dzisiaj potrzebowałam…. naprawdę! Zastanawiałam się nad tym do czego ja się tak naprawdę nadaję… Dzięki Grażynko :)

  4. Test jest, Ula, wiarygodny. Pokrył mi się wynik z tym, co ustaliłam w oparciu o ćwiczenia w książce : )

   Fakt, że teraz jestem raczej INFJ, nie ENFJ, czyli introwertyk, nie ekstrawertyk.

  5. To bardzo ciekawe. Wyniki mnie nie zaskoczyły, natomiast to co się ostatnio dzieje w moim zyciu jest dowodem na to, że to co robiłam do tej pory zupełnie było moim powołaniem. Teraz jestem znacznie szczęśliwsza, choć zupełnie nie zarabiam. Wierzę, że to też nastąpi, więc nie zbaczam z drogi. Bardzo przydatny wpis!

  6. Dochody przynosi mi praca zawodowa – korekta. Kiedyś zajmowałam się całym spektrum DTP, a nie do wszystkiego miałam predyspozycje.

   Z tego testu wyszedł mi opis typu: „Ekspert stosunków międzyludzkich”, co sugerowałoby dziedzinę psychologii. Ale do bycia coachem się nie nadaję :) bo angażuję się emocjonalnie w problemy ludzi.

   Realizuję się więc w tym zakresie w magazynie Psychologia Sukcesu :)

   Ale w sumie marketing wymaga bycia ekspertem stosunków międzyludzkich :)

  Leave a comment

  Your email address will not be published.


  *


  *