“Kostka biała” a praca twórcza : -)

czyli… czy potrafisz organizować sobie pracę?

Ten temat to “noszę w sobie” już drugi miesiąc, choć “kostka” to moje podstawowe narzędzie.

Co to jest “kostka biała”? Jest to określenie handlowe białych karteczek sprzedawanych w kostkach, pewnie po 100 sztuk. Coś w rodzaju karteczek post-it, ale post-it to nazwa zastrzeżona dla karteczek przyklejanych, przypominajek.
Więc ja te zwykłe białe karteczki od tej pory będę w blogu nazywać “kostka biała”, choć, być może, kostka biała w znaczeniu handlowym to cały plik stu karteczek? Jak napiszę post-it, to będzie mylące, BTW, nie znoszę karteczek przyklejanych. Jak napiszę karteczka, to nie będzie wiadomo, jaka, A5, A6, byle świstek?

“Kostka biała” świetnie pomaga organizować pracę i nie zaśmiecać umysłu informacjami, którymi w danym momencie nie mamy czasu się zajmować. I jest estetyczna, te karteczki uklepuję sobie równiutko… na koniec dnia.
Wręcz nad projektami twórczymi pracuję w ten sposób, że zapoznam się
z tematem i go “odkładam”. “Uleguje” się w podświadomości. Chwila wytchnienia przy jakiejś pracy, w trakcie czytania pisma, książki… przychodzi mi do głowy jakieś celne sformułowanie, natychmiast na karteczce zapisuję.

Duże kartki A4 są, po pierwsze – niewygodne, ileż to bym miała tych płacht
na stole? po drugie – marnuje się na nich dużo miejsca. Pomysły mam różne,
do różnych projektów. Każdy zapisuję na oddzielnej kartce. Gdy opracowuję jakiś tekst, scenariusz, przeglądam moje “kostki” i segreguję tematycznie. Układam potem “temat” w logicznej kolejności, spisuję gotowe sformułowania i ciekawy tekst sam się pisze: -)

A kolejne “kostki” lądują w koszu na śmieci…

A teraz bez “kostki białej” to bym pewnie przepadła, robiąc jednocześnie wydanie drugie zmienione naszego obszernego albumu promocyjnego Powiat kraśnicki zaprasza inwestorów, kontrahentów i turystów i organizując dwudniowy cykl spotkań kraśnickiej młodzieży, przedszkolaków i przedsiębiorców lub przyszłych przedsiębiorców z Kamilem Cebulski, Michałem Jankowiakiem i Michałem Durą
w ramach Alernatywnych Lekcji Przedsiębiorczości.

A w tzw. międzyczasie jeszcze opracowałam projekt scenariusza obszernego wydawnictwa na jubileusz 30-lecia moich “ulubionych” zapasów kraśnickich.

Zapisz i zapomnij. Nie zaśmiecaj głowy szczegółami.

Już nie mówiąc o tym, że jakiś pomysł, jakieś celne sformułowanie przyjdzie ci
do głowy tuż przed snem… Nie ma szans, żebyś je zapamiętał. Zamiast się więc nerwowo uczyć go na pamięć pół godziny do zapisania “na rano”, wstań, zapisz szybko i połóż się spokojnie do łóżka, otul kocykiem i zaśnij : -) I tak zapomnisz.

Oczywiście, nie mam na myśli tego, że zapomnisz, że masz np. zadzwonić
do kogoś, że masz zapłacić rachunek. Mam na myśli konkretne celne zdania
do twojego tekstu, reklamy, notatki prasowej
.

Co jeszcze piszę w domu na “kostce białej”? Prośby do domowników. Ja chodzę spać ok. 3, wtedy wszyscy smacznie śpią. Gdy potrzebuję ich o czymś poinformować, nawet o tym, że koniecznie potrzebuję skutecznego budzenia o 8, choć zwykle wstaję przed 10… budzik może dzwonić… wyłączę go bez rejestracji
w świadomości tego faktu…
nie będę nikogo budzić po nocy… przed monitorem na stole jak samotny biały żagiel tkwi w widocznym miejscu moja informacja na “kostce” :-)

Oni do mnie też piszą. Rano :-)

Mam jeszcze jeden swój zwyczaj do opisania związany z “łapaniem” myśli
i problemów do rozwiązania, zadań do realizacji, ale to może jutro lub wkrótce,
bo ten temat pobudził mnie do refleksji w związku z kompresją strategiczną propagowaną przez Kamila w książce Myśleć Jak Milionerzy, którą wydaliśmy wspólnie w styczniu 2008 roku.

Pozdrawiam cię serdecznie, Grażyna : -)

1 Comment on “Kostka biała” a praca twórcza : -)

  1. Chciałbym zaprezentowac nowy serwis ogłoszeniowy.Serwis jest calkowicie bezplatny.W głownej mierze skierowany jest na obszar wojewodztwa lubelskiego,ale oczywiscie mozna w nim zamieszczac ogłoszenia z innych obsdzarow kraju.Serwis zostal tak zaprojektowany by bez zbednych procedur takich jak rejestracja i uwierzytelnianie ,ktore to tylko powoduja zdenerwowanie uzytkownika mozna bylo dodac i znalezc interesujace nas ogłoszenie.Jest to nowy serwis ogloszeniowy ,ktory powstal niedawno.Zapraszamy wiec do umieszczania swoich ogłoszen.Wlascicieli stron internetowych,blogow,forum zapraszamy do wspolpracy.Jestesmy otwarci na kazda propozycje.W zamian za umieszczenie linka na stronie oferujemy umieszczenie linka zwrotnego na kilku stronach.Jezeli jestescie panstwo zainteresowani wspolpraca zapraszamy do kontaktu z administracja serwisu.
    Kazda propozycja wspolpracy jest mile widziana i nie pozostanie bez odpowiedzi.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*