“W portalu czy na portalu” odpowiada
pan prof. Jan Miodek

www.madgraf.eu

www.madgraf.eu


 
Robiłam dziś poprawki na swojej stronie internetowej madgraf.eu i podawałam informację, że upewniam się co do pisowni “w kilku portalach” prowadzonych przez językoznawców.
Ale potem mnie “olśniło”, że może jednak “na portalach”. Tak jak mówimy “na stronie”, a przecież portal to strona internetowa : )
 
 
Mnie jako korektorowi nie wypada robić błędów : ) więc udałam się do Googli, by znaleźć odpowiedź, z zapytaniem: “w portalu czy na portalu”.

Od razu na pierwszym miejscu wyświetlił się pan prof. Jan Miodek.

Tobie także przyda się ta informacja : )

Anna Burek: Panie Profesorze, znajdujemy coś na portalu czy w portalu?

Prof. Jan Miodek: Przyimki w, na są wielofunkcyjne i wspólnofunkcyjne, przecież pracujemy w szkole, w fabryce, ale możemy pracować na uniwersytecie i na kopalni. Oficjalna norma mówi, że o naszej Hali Targowej, którą mamy tu we Wrocławiu powinniśmy mówić, że idziemy do hali, ale przecież i tak wszyscy mówią, że kupiłem to na hali i na hali kupiłem to masło. Jak mnie ktoś z telewidzów programu “Słownik polsko-polski” zapyta czy mówić znalazłem coś w internecie czy na internecie, to jednoznacznie powiedziałem, że jednak w internecie, w sieci. Natomiast na pytanie czy znalazłam coś w portalu czy na portalu – ja bym tu ogłosił remis. Nie razi mnie konstrukcja na portalu, choć jakiś poszukiwacz pełnej poprawności powie, że w portalu jest logiczniejsze i precyzyjniejsze. Mówi się, że znalazłem coś na jakiejś takiej stronie, a przecież mówimy znalazłem coś w gazecie, ale na tej stronie tej gazety. A zatem z rywalizacji w/na portalu żaden z tych przyimków jeszcze długo zwycięsko nie wyjdzie.

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*