Z dylematów reklamowych: pozycjonowanie
czy Google AdWords?

Trudno przy sprzedaży czegokolwiek w Internecie liczyć tylko na naturalne wyniki wyszukiwania w Google. Dowiedzmy się, co robić jeszcze :-)

Autorem artykułu jest OPCJA

Zastanawiasz się, jaka forma przyciągnięcia internautów na Twoją stronę www będzie najbardziej skuteczna? Nie wiesz, co wybrać: pozycjonowanie czy Google AdWords? Ten artykuł pomoże w podjęciu dobrej decyzji.

Zarówno pozycjonowanie, jak i Google AdWords, sprawiają, że większa liczba internautów odwiedza Twój serwis www. Jednak mechanizm odwiedzin jest nieco inny.  

 

Kilka słów o Google AdWords

Kampanię AdWords możesz uruchomić w kilkanaście minut. Ustawiasz maksymalny budżet dzienny i za 1 kliknięcie, przygotowujesz listę haseł kluczowych i teksty reklam. W linkach sponsorowanych płacisz jedynie za efekt. Opłata jest naliczana tylko wtedy, gdy internauta kliknie w wyświetlaną reklamę. Masz pełną kontrolę nad budżetem reklamowym. Koszt takiej kampanii jest niski w porównaniu z nie-internetowymi formami reklamy oraz innymi formami reklamy on-line.

Osoby, które zobaczą Twoją reklamę w wyszukiwarce, wiedzą, czego szukają. Mogą używać najróżniejszych haseł kluczowych, a jeśli je przewidziałeś, dotrzesz do nich ze swoim przekazem reklamowym.

AdWordsy umożliwiają ustalenie dowolnej liczby haseł kluczowych i tekstów reklam w ramach tego samego budżetu. Są świetne w przypadku wyspecjalizowanych produktów, usług czy portali internetowych. Łatwiej jest przyciągnąć właściwe osoby na dobrze przygotowane hasła kluczowe. Jest wtedy też większa szansa, że konkurencja nie użyła takich haseł i przy ustalonym niskim budżecie za kliknięcie reklama będzie widoczna dla interesujących nas osób.

Za pomocą różnych słów kluczowych oraz różnych boxów reklamowych można też testować siłę przekazu reklamowego. W zasadzie są to najtańsze badania rynku.

Budżet reklamy a efekty

Dla każdego hasła można indywidualnie ustalić maksymalny limit kosztów za jednostkowe kliknięcie. Typowe koszty jednego kliknięcia reklamy znajdują się w przedziale między 0,05 a 2 zł. W przypadku większej liczby reklamodawców dla odpowiedniego hasła, pozycja wśród linków sponsorowanych w wyszukiwarce oraz sama możliwość wyświetlenia jest ustalana za pomocą automatycznej licytacji (wygrywają hasła z największym limitem). Jeśli więc ustawisz na dane hasło koszt za kliknięcie na poziomie 0,50 zł, a konkurencja, która ma takie hasło, na poziomie 1 zł, to znaczy, że hasło konkurencji będzie wyświetlało się wyżej.

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie serwisu WWW w Internecie to działanie w pewien sposób komplementarne do reklam kontekstowych. Trafia czasem do innej grupy ludzi (jedni wolą poszukiwać informacji w wyszukiwarce, inni na portalach tematycznych, a niektórzy z zasady nie klikają w linki sponsorowane). Pozycjonowanie charakteryzuje się dużo większą inercją (pierwsze efekty są zauważalne najwcześniej po miesiącu), jednak w dłuższym okresie jest efektywniejsze pod względem kosztów (średni koszt wizyty na stronie zwykle jest zdecydowanie niższy niż w reklamach kontekstowych).

Dużą zaletą pozycjonowania jest również to, że nie jest to jawna forma reklamy – dzięki temu nie jest ona tak irytująca jak inne, bardziej agresywne typy przekazów. Co więcej, klient zwykle ma wrażenie, że strona trafiła na pierwsze miejsca w indeksie dlatego, że jakość jej treści jest adekwatna do szukanego hasła, a nie dlatego, że właściciel za miejsce zapłacił.

Koszt wypozycjonowania jednego hasła waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset za hasło bardziej popularne.

Porównanie form reklamy

Gogle AdWords / Pozycjonowanie

Koszt jednostkowy

średni

niski

Koszt wdrożenia

niski

średni

Szybkość uruchomienia

natychmiast

co najmniej miesięczna inercja

Skuteczność

duża

duża

Wielkość nośnika reklamowego

mała

b. mała

Szybkość dotarcia do dużej grupy klientów

duża

średnia

Możliwość profilowania reklamy

średnia

mała

Minimalny budżet jaki da zauważalny efekt

1000 PLN

300 PLN miesięcznie (co najmniej 6 mies.)

Działania marketingowe w Internecie bardzo często zaczyna się od reklam kontekstowych po to, by później wyselekcjonować najbardziej klikane hasła do wypozycjonowania w wyszukiwarce. Najbardziej skuteczne jest oczywiście połączenie obydwu form promocji.

www.opcja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

4 Comments on Z dylematów reklamowych: pozycjonowanie
czy Google AdWords?

 1. Jeszcze chyba mi daleko do tak wyszukanych form reklamy,
  chociaż czytam wszystko uważnie na ten temat.

  Pozdrawiam
  Krystyna

 2. Korzystam z obu form, ale 70% zleceń fotograficznych przynosi mi adwords. Początkowo miałam opory przed inwestowaniem w tego typu reklamę, ale z reguły jedno zlecenie pokrywa mi koszt intensywnej kampanii

 3. Dzięki,Aniu,za podzielenie się doświadczeniem.

  Zapytam prywatnie na maila o szczegóły kampanii,bo rozumiem, że to tajemnica :-)

  Pozycjonowanie wydaje mi się sztuczne, a AdWords-ów się bałam, że koszt kampanii mnie może “zjeść”.

 4. Grażynko, też się bałam, ale używam adwordsa od blisko 3 lat (pomyśl jakie przekonanie powstrzymuje Cię przed… puk,puk)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*