Obiekty i style w InDesignie, czyli projekt kalendarza na 365 dni

Pracowałam ostatnio nad kalendarzem na 365 dni. Bardzo dużo szczegółów do przeniesienia projektu w Wordzie do InDesigna.

Najpierw zaprojektowałam stronę z liniami, tekstami, polami tekstu, stylami napisów. Potem skopiowałam taki wzór na wszystkie strony kalendarza
i dopiero mogłam się zabrać za poszczególne strony.

Tak wygląda strona z obiektami i otworzonym oknem Style akapitowe:
obiekty i style w InDesignie

Dodatkowy styl to data niedziela, ponieważ kalendarz był zaplanowany do druku 2+0, czyli kolor dodatkowy czarny i dodatkowy czerwony. Kolor dodatkowy, czyli 2 klisze, dwie blachy. Jedna drukowana kolorem czarnym, a jedna – wybranym Pantone w „okolicach” czerwonego.

A tak prościutko i ładnie prezentuje się gotowa kartka kalendarza, tzw. rozkładówka:

kartka kalendarza książkowego na 365 dni

W tym roku zrezygnowałyśmy z kalendarza ze względu na brak czasu.
Ale projekt zapowiada się interesująco i łatwa byłaby jego edycja na rok 2012 :-)

Czy masz jakiś problem z InDesignem i Wordem? Zadaj mi pytanie, chętnie odpowiem.

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

5 Comments on Obiekty i style w InDesignie, czyli projekt kalendarza na 365 dni

 1. Witam
  Czy Indesign umożliwia automatyczną zmianę daty i dnia tygodnia na kolejnych stronach kalendarza? Tzn, czy nie trzeba modyfikować każdej strony z osobna?

 2. Nic nie wiem o automatycznym wstawianiu daty w InDesignie. Ja robiłam to ręcznie.

 3. A ja mam inne pytanie, o to jak wstawiała je Pani ręcznie :) Tworzę planner w InDesignie, tydzień na dwóch stronach (rozkładówka). Stworzyłam wzorzec no i teraz mam „problem”, bo oczywiście mogę wstawiać numery odnoszące się do poszczególnych dni ręcznie, ale nie wiem jak. Jeśli usunę daty ze wzorca i zostawię tylko dla nich miejsce, a następnie zastosuję wzorzec na kolejnych stronach, to wprawdzie mogę już daty wstawiać na konkretnych stronach, tylko nigdy nie mam pewności, czy będzie to zrobione „równo”. Łatwo o przesunięcia. Jest jakiś sposób, żeby wstawiać te pola tekstowe zawsze w tym samym miejscu w danym wierszu? U mnie wygląda to tak: kolumna podzielona na wiele wierszy i w wierszu na samej górze mam np. 12 a niżej poniedziałek. (i 12 i poniedziałek w jednym wierszu). Poniedziałek zostaje z wzorca a datę muszę wstawić nad nim. Proszę o podpowiedź.

  • Nie wiem Anno, czy zrozumiałam.
   Ale można wklejać za pomocą „Wklej w miejscu”. Tam, skąd pobrane, np. ze wzorcowej, zostanie wstawione w plannerze.
   A potem, oznaczenie położenia x i y, zaczepionego np. lewego górnego rogu obiektu.

   Pokażę w przyszłym tygodniu obrazki. W tym tygodniu nie mam czasu na wpis :)

 4. Czy strony tak jak pisałas po kolei da się od razu wydrukować? Czy masz może szablon tego kalendarza indesign żeby wysłac? robie teraz tez kalendarz ale nie wiem czy moge pisać dni po kolei ze jak puszcze do druku zeby bylo dobrze. Bo chciałabym już zaczac przekładać tresc, bede wdzieczna za twoj email :)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*