DTP od tekstu w Wordzie i fotografii do pliku pdf to zakres mojej pracy poligraficznej

Jeszcze jeden termin postanowiłam ci wyjaśnić w oparciu o precyzyjną definicję
z Wikipedii. Nawet założyłam kategorię DTP, żebyś mógł wyświetlać wpisy dotyczące zagadnień związanych z przygotowywaniem publikacji do druku. No ale – ja wiem, a ty? Co to jest DTP?

DTP

Z Wikipedii

Ten artykuł dotyczy DTP jako przygotowania do druku. Zobacz też: szczepionka
o takiej nazwie
.

DTP (ang. Desktop Publishing – publikowanie zza biurka) – termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznaczał komputerowe przygotowanie do druku[1]. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia
w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami
czy maszynami drukarskimi.

Dawniej przygotowanie do druku nazywano “przygotowalnią” lub “procesami przygotowawczymi” (kierunek w szkole poligraficznej nosi tę nazwę do dziś) i zasadniczo obejmowała skład ręczny (wykonywany w zecerni)
i montaż (w montażowni), zakończony przygotowaniem materiałów
dla drukarni w naświetlarni

Z czasem pojęcie DTP zaczęło odnosić się także do przygotowywania dokumentów do publikacji w postaci elektronicznej (cyfrowej).

Proces DTP rozpoczyna się wprowadzeniem do komputera tekstu i obrazu. Poszczególne elementy graficzne podlegają następnie indywidualnej obróbce,
a na tekst jest nanoszona korekta. Następnie odbywa się zasadnicza część procesu, czyli ułożenie z tych wszystkich elementów gotowego projektu stron publikacji, łącznie z naniesieniem informacji dla drukarza i introligatora.
Na tym etapie pracy można również umieścić informacje o obrazie całej składki (patrz: impozycja). Czynność kończąca to zapisanie danych komputerowych
w postaci pliku postscriptowego lub (coraz częściej) pliku PDF. W ramach DTP można również zarządzać przepływem prac w drukarni oraz sterować urządzeniami przygotowalni poligraficznej, jak i samej drukarni.

Istotne jest, że DTP zajmuje się nie tylko samym obrazem, ale także kształtem podłoża, tak więc termin ten dotyczy także projektowania np. niezadrukowanych opakowań i innych form wykrawanych z papieru, kartonu, czy też np. kształtów wycinanych z folii samoprzylepnej.

Przypis 1. Poprawne określenie to ‘przygotowanie do druku’, natomiast samo wyrażenie ‘przygotowanie druku’ jest nieprecyzyjne i, w konsekwencji, mylące.

Ja wykonuję w zakresie DTP wszystko, do etapu przygotowania gotowego pliku pdf dla potrzeb drukarni. Współpracuję z drukarniami. A ta drukarnia, którą odkryłam przy okazji poszukiwania drukarni w celu korzystnego wydrukowania książki Kamila Myśleć Jak Milionerzy, jest tania i dobra. Bardzo lubię z nią współpracować.

Pozdrawiam cię serdecznie, Grażyna

1 Comment on DTP od tekstu w Wordzie i fotografii do pliku pdf to zakres mojej pracy poligraficznej

  1. Bardzo fascynująca i ciekawa pracy ale wymaga dokładności niemal aptekarza, przez co można się najeść stresu

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*