Imprezy integracyjne – team building

autorem artykułu jest Orzech
Dual System

Jak w prosty sposób zgrać grupę ludzi, którzy znają się tylko na płaszczyźnie zawodowej?  Jak sprawić, by zamiast wrogiego współzawodnictwa, panowała życzliwa atmosfera wzajemnej pomocy i wspólnego dążenia do celu? Te oraz podobne pytania stawia sobie coraz częściej kierownictwo oraz działy kadr.

Team building z angielskiego w dosłownym tłumaczeniu oznacza budowę zespołu. Sformułowanie to może być zrozumiane w różny sposób, w krajach anglojęzycznych oznacza ono dosłownie budowę zespołu, np. piłkarskiego. Natomiast w Polsce zwrot ten przyjął nieco inne znaczenie, otóż pod pojęciem team buildingu rozumie się budowę, integrację zespołu ludzi, który niekoniecznie jest związany ze sportem, mowa tu raczej o zespołach ludzi pracujących
w ramach jednej korporacji, którzy współpracują ze sobą w ramach swojej pracy zawodowej.

Wraz z rozwojem gospodarczym w Polsce zjawisko team buildingu, znane również jako imprezy firmowe/integracyjne, staje się coraz bardziej popularne. Z przeprowadzanych badań wynika,
że takie wyprawy dają wspaniałe efekty w praktyce, czyniąc załogę pracowniczą bardziej zgraną i rozumiejącą się.
W obecnych czasach wolnego rynku coraz więcej firm zajmuje się zawodowo team buildingiem oraz organizacją imprez integracyjnych dla firm. Takie firmy zewnętrzne zajmują się organizacją od początku do końca, od zaplanowania do realizacji. Często plan imprezy jest specjalnie przygotowywany pod profil danej firmy, co ma na celu jeszcze lepsze zgranie zespołu.

Imprezy integracyjne możemy podzielić na dwie grupy: piknikowe oraz przygodowe.

Pierwsza grupa imprez, piknikowe, polega na stworzeniu imprezy zwartej, zbiorowej, podczas której wszyscy bawią się w jednym miejscu, np. podczas pikniku, grila, koncertu, dookoła którego odbywają się mniejsze zabawy i konkurencje dla chętnych, typu przeciąganie liny, strzelanie
do celu, wyścigi w workach, turnieje grupowe oraz wiele innych. Konieczna jest odpowiednia oprawa takiej imprezy poprzez pełne nagłośnienie, konferansjera i DJa.

Drugi rodzaj – team building przygodowy to impreza/wyprawa/zabawa/gra oparta
o scenariusz pisany na zamówienie, którego fabuła rozgrywa się w lasach, na bagnach,
w powietrzu, w mieście, a nawet w pociągu. Uczestnicy mogą być wyposażeni w kompas, mapę i latarkę lub samochód terenowy, śmigłowiec, czołg i poduszkowce. Często wykorzystuje się elementy pseudo-militarne, jak na przykład paintball. Celem tej gry jest zżycie i zgranie się zespołu w różnych sytuacjach, nawet tych najbardziej ekstremalnych.

Organizacja takiej imprezy często wiąże się ze znacznymi kosztami, jednakże, jak można zaobserwować na przykładzie największych firm, te koszty są w pełni uzasadnione, gdyż dobrze zgrany zespół pracowników pracuje o wiele wydajniej.

 

Orzech
Dual System

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

5 Comments on Imprezy integracyjne – team building

 1. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 2. you are in point of fact a excellent webmaster. The website loading
  velocity is incredible. It sort of feels that you are
  doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece.
  you have done a fantastic task on this subject!

 3. give thanks you for the assistance!

 4. Sporo racji w/w przedstawionym podziale imprez integracyjnych. Wszelkie gry team building, gry scenariuszowe, terenowe, stylizowane stanowią doskonałe źródło wypracowania,i kształtowanie świadomie lub mniej świadomie obszarów, które albo narzuca Klient lub diagnozowane mogę być przez firmę, która organizuje imprezę team bulding. Tak czy siak….stanowią one jedną z ciekawszych form i propozycji na imprezy firmowe.

 5. Bubble football może być ciekawym rozwiązaniem jako atrakcja towarzysząca imprezom piknikowym.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*