Zabezpieczenie ebooka znakiem wodnym

Kokainowa milosc okladka

Tym razem wielkie wydarzenie:


“Kokainowa miłość”
i “W pogoni
za miłością”
Roberta Gonga,
korekta i skład Grażyna Dobromilska,
Wydawca Wydawnictwo Alfa-Zet

w wersji elektronicznej.
 
Premiera odbyła się 12 listopada 2014 roku na platformie sprzedaży virtualo.pl.
Powieść “Kokainowa miłość” była
nominowana do Literackiej Nagrody Europy
Środkowej Angelus 2014 roku.

Zaskoczyło mnie, jak bardzo platforma virtualo.pl rozwinęła się. Już dawno miałam pytać ich o kilka spraw związanych
z wydaniem książki, aby móc tobie
powiedzieć, czy polecam, czy nie.

I tak schodziło, schodziło aż…

pan Robert Gong znalazł mnie w sieci jako korektora i redaktora, których to usług pilnie potrzebował jego wydawca Wydawnictwo Alfa-Zet.
Z wielkim przerażeniem pan Robert myślał o planowanym wydaniu wersji elektronicznych, no bo te “chomiki” spędzają sen z powiek autorom. Ale był zdecydowany na te wersje swoich książek, mimo obaw o kradzież dóbr intelektualnych, ponieważ przy wersjach elektronicznych nie ma granic i odległości między autorem a czytelnikiem.

Doradziłam mu pośredników: wydaje.pl i virtualo.pl.

Zadzwonił pan Robert do wydaje.pl. Nie dodzwonił się…

Więc zadzwonił do virtualo.pl… i się dodzwonił… Ucz się przy okazji, co to znaczy, że klient nie ma do ciebie dostępu : )

 
I tak ebooki Roberta Gonga “Kokainowa miłość” i “W pogoni za miłością” znalazły się
w virtualo… A stąd w empiku i innych księgarniach.
A ja zostałam korektorem, redaktorem i administratorem na platformie virtualo dla Wydawnictwa Alfa-Zet, wydawcy książek pana Roberta Gonga.

I super na tym wygraliśmy. Procent dla autora pokaźny; platforma administracyjna dla wydawcy czy autora self-publishing przyjazna, choć mocno rozbudowana; zaś współpraca z pracownikami virtualo.pl miła i profesjonalna.

Ale najbardziej zachwyciło mnie z “narzędzi” virtualo.pl na początek
zabezpieczenie ebooka znakiem wodnym.

Zaraz pokażę tobie ich rozwiązanie.

 

informacja o książce na platformie sprzedaży virtualo.pl

informacja o książce na platformie sprzedaży virtualo.pl

informacja o zabezpieczeniu ebooka znakiem wodnym

informacja o zabezpieczeniu ebooka znakiem wodnym

"nasz" pdf, kartka zadrukowana, czysto biała

“nasz” pdf, kartka zadrukowana, czysto biała

pdf, którego kupiłam testowo w virtualo, niby taki sam, ale jakaś malutka czarna kreska centralnie na samym dole każdej strony; powiększenie "do czytania"

pdf, którego kupiłam testowo w virtualo,
niby taki sam, ale jakaś malutka czarna kreska centralnie na samym dole każdej strony;
powiększenie “do czytania”

tu powiększenie pdf-a 800% i dopiero odsłonił się numer transakcyjny mojego zakupu; śmiejsz się, bo sobie zetrzesz myszą napis, potraktujesz kartkę OCR-em i zmontujesz książkę? nie takie to proste... czekaj na finałowy obrazek...

tu powiększenie pdf-a 800% i dopiero odsłonił się numer transakcyjny mojego zakupu;
śmiejsz się, bo sobie zetrzesz myszą napis, potraktujesz kartkę OCR-em i zmontujesz książkę?
nie takie to proste…
czekaj na finałowy obrazek…

powiększenie pdf-a 800% nie przejdziesz przez te kreski... ale to nie jest inwazyjne dla czytania - w powiększeniu "do czytania" kartka jest biała, napisy czarne

powiększenie pdf-a 800%
nie przejdziesz przez te kreski…
ale to nie jest inwazyjne dla czytania – w powiększeniu “do czytania” kartka jest biała, napisy czarne

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A co virtualo.pl pisze o zabezpieczeniach?

Porównanie rodzajów zabezpieczeń ebooków DRM i Watermark

Dwa najpopularniejsze sposoby zabezpieczenia książek elektronicznych przed niedozwolonym kopiowaniem i udostępnianiem to DRM (Digital Rights Management) i Watermark (znak wodny).

DRM to sposób na dystrybucję zaszyfrowanych plików i nakładanie ograniczeń na to, w jaki sposób mogą zostać użyte. Klient, który kupił produkt zabezpieczony DRM, pobiera jedynie niewielki plik licencji, który – załadowany do oprogramowania obsługującego DRM i zarejestrowanego na konto klienta – pozwala pobrać zaszyfrowany produkt. Dystrybutor może nałożyć ograniczenie na ilość urządzeń i programów, na których licencja zadziała, a także ograniczyć kopiowanie czy drukowanie tekstu.

Czytanie produktu zabezpieczonego DRM wymaga zainstalowania i zarejestrowania odpowiedniego oprogramowania. E-booki zabezpieczone DRM zadziałają tylko na czytnikach, które wspierają to zabezpieczenie.

Usunięcie zabezpieczenia jest nielegalne, lecz w sieci można znaleźć wiele poradników krok po kroku, w jaki sposób to zrobić. Po usunięciu zabezpieczenia przez klienta, Wydawca ani dystrybutor nie są w stanie powiązać odbezpieczonego produktu z winnym klientem. Oznacza to na przykład, że jeśli Wydawca odnajdzie swój tytuł na jednym z portali służących do wymiany plików, a użytkownik usunął zabezpieczenie DRM, to nie sposób odczytać informacji o tym, kto udostępnił ten plik.

Watermark to sposób na oznakowanie cyfrowych produktów w taki sposób, aby dystrybutor mógł odczytać z niego informacje o tym, kto ten plik kupił. Istnieje wiele rodzajów znaku wodnego: znak wodny widoczny to zabezpieczenie, które dodaje do każdej kupionej książki elektronicznej widoczny tekst o postaci np. “ten egzemplarz został zakupiony przez użytkownika jan.kowalski@kochamebooki.pl”. Watermak niewidoczny dodaje do każdej zakupionej książki tekst, który nie jest widoczny “gołym okiem”, lecz nadal może zostać odczytany przez odpowiednie oprogramowanie.

Virtualo stosuje niewidoczny watermark transakcyjny. Oznacza to, że każda zakupiona książka jest znakowana unikalnym numerem transakcji, który jest powiązany z użytkownikiem i formą płatności użytą do zapłaty. Watermak jest niewidoczny, a przez to niezwykle trudny do odszyfrowania i usunięcia; jest też powtórzony w wielu miejscach książki, co oznacza, że możliwe jest odczytanie znaku wodnego nawet na podstawie fragmentu e-booka.

Książki zabezpieczone watermarkiem nie wymagają dodatkowych kroków: instalacji oprogramowania albo rejestracji i działają na wszystkich czytnikach.
Zabezpieczenie znakiem wodnym nie pozwala na nałożenie dodatkowym ograniczeń – tekst z książek zabezpieczonych watermarkiem można swobodnie kopiować i drukować, a kopie książki wgrać na wszystkie posiadane czytniki.

Zapraszam do komentowania : )

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*