Teoria 5 talentów

c.d. :-)

Metoda 3. Jest to metoda, o której dowiedziałam się stosunkowo niedawno, parę miesięcy temu, z bloga Jurka Kostowskiego. Opisana została w książce autorów Marcus Buckingham, Donald Clifton, Teraz odkryj swoje silne strony.

Sednem tej książki jest dostępny w Internecie program StrenghtsFinder, produkt, który powstał dzięki dwudziestopięcioletniej wytężonej pracy i wielu milionów dolarów zainwestowanych, by odkryć najbardziej rozpowszechnione ludzkie silne strony. Program zawiera 34 zasadnicze “cechy” z tysiącami możliwych kombinacji
i pokazuje, w jaki sposób mogą one zostać zinterpretowane i wykorzystane
dla osiągnięcia sukcesów w życiu osobistym i pracy zawodowej.

Co pisze Jurek o rozpoznawaniu “talentów” w blogu?

/…/ Osobiście uważam, że własne talenty jest trudno rozpoznać u siebie. Dzieje się tak dlatego, że wykonywanie pewnych czynności przychodzi Ci tak łatwo. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wynika ono właśnie z działania zgodnie
z Twoimi naturalnymi predyspozycjami.
W rezultacie nie cenisz tego, co jest Twoim darem, bo wydaje Ci się to czymś tak oczywistym – czymś, co wszyscy mają. Tymczasem jest to Twój niepowtarzalny atut.
Widzisz, na dodatek nasz umysł jest dość elastyczny i czasami wyuczysz się niektórych umiejętności. Potem wydaje Ci się, że jesteś w nich utalentowany.
W rzeczywistości, tak działając, możesz nawet na długi czas zagłuszyć wiedzę o swoim niepowtarzalnym talencie.

/…/ Twórcy ww. testu opracowanego na podstawie badań Instytutu Gallupa talentami nazywają naturalne, a więc wrodzone i przez to powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowań.

/…/ Cała idea “teorii 5 talentów” zasadza się na tym, że w obszarze, gdzie je wykorzystujesz, możesz dojść do perfekcji. A więc nikt nigdy nie prześcignie Cię tam, gdzie wykorzystujesz swoje talenty.
Natomiast swoimi słabymi stronami po prostu się nie zajmuj. Zapewne trudno Ci
w tej chwili uwierzyć, ale w ten sposób uzyskasz znacznie lepsze rezultaty,
niż gdybyś skupił się na poprawianiu własnych ułomności. Zatem zacznij szukać swoich talentów i zrób wszystko, abyś rozpoznał je jak najszybciej.

A perełki na blogu Jurka o istocie metody zalazłam we wpisie Energia
z talentów
.

Książka jest już niedostępna na rynku. Udało mi się natomiast zostać jeszcze klientem Jurka i zdobyć w ten sposób jeden egzemplarz. Już się nie mogę doczekać. Spotkamy się na seminarium Wandy Loskot w dniu 31 maja 2008 roku w Warszawie.

Opowiem ci, jakie talenty w sobie odkryłam wg tej klasyfikacji po przerobieniu książki i testu :-)

Pozdrawiam cię serdecznie, Grażyna

PS. Od kiedy Wanda opisała na Forum Klubu Przedsiębiorcy, jak sprawdza pozycję swoich wpisów w Googlach, po zrobieniu notatki sprawdzam to. No i okazuje się,
że o swoich najsilniejszych cechach, jak je odkryć i jakie to ważne,
by je poznać, pisała Wanda na blogu 6 września 2007 roku, zanim jeszcze go czytałam. Do Klubu Przedsiębiorcy zapisałam się 18 września 2007 roku. Daję ci już dziś link do Sukces Twojej Firmy, ale jutro jeszcze przytoczę parę ważnych zdań Wandy… więc c.d.n. :-)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*